czwartek, 15 maja 2014

08.06.2014 Szamotuły / UFO Uliczny Festiwal Osobliwości

UFO to międzynarodowa impreza artystów ulicznych. Przewodnim motywem festiwalu są żywe rzeźby – statuy. Żywe rzeźby opowiadają różne historie, przyciągają uwagę, bawią, zadziwiają kunsztem kostiumu, ruchu, pomysłem, a przede wszystkim umiejętnością nieruchomego zastygania. 


STATICMAN/ Antonio Gomes dos Santos/ Portugalia
Mistrz starożytnej sztuki (iluzji) lewitacji prosto z Księgi Rekordów Guinnessa, w której od 9 lat gości z niepobitym rekordem nieruchomego trwania w lewitacji. Performer z 27-letnim doświadczeniem. Ma na swoim koncie 5 rekordów świata, w tym 20 godzin w bezruchu.  GRANNY NADKA/ Ashton Ka/ Bułgaria
Pełna uroku i ciepła, uśmiechnięta starsza pani Nadka, która przyciąga uwagę przechodniów skorych do pomocy przy przejściu na druga stronę. Statua doceniona i wyróżniana na festiwalach w świecie.


THE GOLD MAN/ Andrew Train/ Wielka Brytania
Zawodowy komik w złotej skórze. Aż się prosi by ktoś dotrzymał mu towarzystwa na ławce. Czy będzie to tylko poza do zdjęcia zależy od reakcji uczestników tego pasjonującego spotkania. Ożywiony polskimi złotymi, Złoty zaskoczy widzów barwną osobowością i niespodziewaną interakcją.  


I PROMISE YOU THE SKY/ Cátia Ferreira & Vitor Hugo Almeida/ Portugalia
Para na wysokości. Prezentuje „typowe” scenki kryzysów małżeńskich! Oto mężczyzna chcąc przychylić nieba swojej wybrance, unosi ją tak wysoko jak tylko może, tymczasem ona… temperamentna i zdolna do nieprzewidywalnych zachowań, obiecuje zamienić jego życie w prawdziwe piekło.


NEWSPAPER PEOPLE/Mime-theatre „IF...”/ Arthur Gulko & Andrii Kyrulchuk/ Ukraina
Performans postaci ulepionych z gazet prezentuje połączenie dwóch skrajnie różnych sytuacji: świętowania chwili oraz niebezpieczeństwa zbliżającego się płomienia. Może to ukryte przesłanie dla celebrytów nieświadomych zagrożeń związanych z popularnością?


ODE TO THE HOUSEWIFE/ Anny Polman & Afke Westdijk/ Holandia
Pomnik interaktywnych praczek to swoista „Oda do gospodyni domowej”.  Matka z córką robią pranie przeszłości. Gdy się zmęczą, proszą o wsparcie publiczność. To komedia z udziałem rekwizytów: bali, tary, bielizny ...i miotły. Wykonawczyni statuy jest jedną z najbardziej znanych autorek żywych rzeźb; wielokrotnie nagradzana na festiwalach na całym świecie.


TURKUSOWA SPRZEDAWCZYNI/ Izabela Walkowiak – Teatr Lutrek/ Polska/ Wielka Brytania
Kocha to miejsce, ludzi, którzy tu przychodzą, to miasto. Kocha też bezruch. Lato, jesień, zima, wiosna minęły… a ona zamieniła się w turkus. Budzi się czasami gdy nadchodzą jej ulubieńcy. Starcy. Dzieci. Młodzieńcy. I znów staje się turkusowym kamieniem.


ZŁOTA PANTOMIMA/ Teatr Gry Wstępnej/ Polska 
To opowieść o miłości, zazdrości i powrotach. Dwie złote postaci poruszające się w rytmie zwolnionego filmu, zatrzymanych kadrów i zastygających emocji. Romantyczne ale i komiczne.


DIABEŁ Z KRAKOWA/ Rafał Śpiewak Grotesque/ Polska
Kontrowersyjny, nieprzewidywalny, interaktywny „kusiciel”, o którym głośno. Sprawca wielu happeningów pod Bazyliką Mariacką w Krakowie, a w roli Kapelusznika zwycięzca plebiscytu publiczności UFO 2013. O zmiennym tembrze głosu. Upiorny i zabawny. 


TRĄBKA I JA/ Waldemar Kielmas/ Polska 
Rzeźba muzyka z brązu. Zagra jeśli zostanie ożywiony dźwiękiem monety. Przeniesie do nas klimat krakowskiej Starówki, której jest stałym gościem. Szlachetny, wysublimowany i pełen artystycznych wzruszeń. PISARZ GRODZKI/ Przemysław Sobański/ Polska
Mistrz "niemrugania". Jeśli chcesz zapisać się na zawsze w Żywej Księdze Gości UFO 2014,  Pisarz zadba by nie zabrakło miejsce dla Ciebie. Poruszony ów wpisem, wyrazi emocje, ale dochowa też jedynie Wam znanej tajemnicy ukrytej między słowami. ...I pięknie za nie podziękuje.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

1 komentarz: