piątek, 4 października 2013

15-16.10 Warszawa: Red Bull Flying Bach / Teatr Wielki - Opera Narodowa

"Już za niespełna dwa tygodnie, 15 i 16 października, na deskach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie będzie miało miejsce unikalne show, które łączy klasyczne dźwięki Jana Sebastiana Bacha i taniec breakdance. Po raz pierwszy w Polsce zostanie wystawiony spektakl Red Bull Flying Bach, w którym czterokrotni mistrzowie świata breakdance – zespół Flying Steps – kreatywnie odtworzą „Dobrze temperowany klawesyn” Jana Sebastiana Bacha."
 


"Red Bull Flying Bach to międzynarodowy spektakl muzyczno-taneczny, który łączy ze sobą pozornie dwa odległe światy – taniec breakdance i muzykę klasyczną. Podczas 70-minutowego spektaklu, utytułowana grupa breakdance - Flying Steps, kreatywnie odzwierciedla „Dobrze temperowany klawesyn” Jana Sebastiana Bacha. Ich hip-hopowe akrobacje dopełniają melodie wielkiego kompozytora, przełamując granice pomiędzy muzyką poważną, a sztuką miejską.


„Każdy tancerz reprezentuje dokładnie to, co zostało zapisane na pięciolinii. Odzwierciedlamy każdy głos fug Bacha. Jeden tancerz reprezentuje wysokie tony, drugi obrazuje tony pośrednie, z kolei basy zostały przypisane trzeciemu tancerzowi. W ten sposób dosłownie ucieleśniamy istotę muzyki Bacha” – komentuje Vartan Bassil, autor choreografii i lider grupy Flying Steps.


Dyrektorem artystycznym Red Bull Flying Bach jest uznany pianista, dyrygent i reżyser operowy – Christoph Hagel. W pracy nad spektaklem zajął się analizą i przekładem struktury muzycznej twórczości Bacha tak, aby była zrozumiała dla tancerzy Flying Steps. Wspólnie z tancerzami zdobył renomowaną nagrodę za pracę w dziedzinie muzyki klasycznej „ECHO Klassik Sonderpreis 2010”.Historia w tle spektaklu, to opowieść o konflikcie pojawiającym się między grupą b-boyów i wkraczającą na ich teren baleriną. Przepaść dzielącą sztukę uliczną i taniec klasyczny nie pozwala na nawiązanie nici porozumienia między tancerzami do momentu, w którym jeden z b-boyów zakochuje się w baletnicy. Spektakl jest opowieścią o różnicach, jakie dostrzega potencjalny odbiorca w pomyśle na połącznie twórczości Jana Sebastiana Bacha z kulturą breakdance. Jednak przy głębszym poznaniu można zauważyć, że tak jak balet i breakdance, tak Bacha i hip-hop łączy podobna wrażliwość, precyzja i zamiłowanie do sztuki. 

 

Więcej informacji o projekcie oraz bilety dostępne na: www.redbullflyingbach.pl"

źródło: info prasowe


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz