czwartek, 25 kwietnia 2013

20-22.06 Gniezno: I Festiwal Uliczny – Wielkopolska Walcząca – konkurs na murale!

W dniach 20-22 czerwca w Gnieźnie odbędzie się Festiwal Uliczny - Wielkopolska Walcząca. Będzie to pierwszy taki projekt imprezowy w klimacie hip-hopowym, który za temat przewodni obiera motyw historyczno-patriotyczny. Pierwsza tegoroczna edycja zbliża się wielkimi krokami - w programie m.in. jam graffiti, koncerty, panele dyskusyjne. Hasłem festiwalowym jest Wielkopolska Walcząca - w związku z obchodami 95 rocznicy wybuchu Powstania wielkopolskiego.Wstęp  bezpłatny. Zachęcamy także do wzięcia udziału w konkursie na mural historyczny - termin nadsyłania projektów mija 20 maja, do wygrania 2000zł, pow!



Festiwal Uliczny – Wielkopolska Walcząca to pierwszy w Polsce festiwal mający na celu połączenie historii z kulturą uliczną. Projekt został doceniony przez Muzeum Historii Polski w Warszawie dzięki czemu organizatorzy uzyskali w ramach programu „Patriotyzm Jutra” niezbędne dofinansowanie pozwalające na realizację wydarzenia. Organizatorami Festiwalu są: Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej Garnizon Gniezno, Stowarzyszenie Kibiców Lecha Poznań Wiara Lecha - oddział Gniezno, Organizacja Turystyczna „Szlak Piastowski” oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza – Instytut Kultury Europejskiej w Gnieźnie.
W dniach 20-22 czerwca 2013r. w Gnieźnie odbędzie się pierwsza edycja Festiwalu, która będzie kontynuowana co roku ze zmienionym tematem przewodnim, przybliżającym najważniejsze wydarzenia w historii naszego kraju. W tym roku obchodzimy 95. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego – i to właśnie ten temat będzie przyświecał tegorocznemu eventowi. W ramach Festiwalu ogłoszony zostaje ogólnopolski konkurs na wykonanie projektu oraz namalowanie na dwóch specjalnie przygotowanych transformatorach w centrum Gniezna, sześciu murali nawiązujących do Powstania Wielkopolskiego. Prace mogą być wykonane zarówno indywidualnie jak i przez grupę osób – szczegóły dotyczące konkursu można znaleźć w regulaminie poniżej. Nadesłane projekty zostaną ocenione przez niezależne jury pod kątem zarówno artystycznym jak i merytorycznym a dla autora najciekawszej pracy przewidziana jest nagroda pieniężna. Murale będą elementem kluczowym całego Festiwalu.
W ramach trzydniowego wydarzenia przewidziane są wykłady, prelekcje oraz panele dyskusyjne poświęcone Powstaniu Wielkopolskiemu a także historii graffiti i kultury hip-hop. Prowadzącymi wykłady oraz panele dyskusyjne będą specjaliści, historycy a także propagatorzy kultury hip-hop w Polsce. Patronat nad imprezą objęła m.in. organizacja Zulu Nation Polska – jest to oddział międzynarodowej organizacji, która narodziła się w latach ’70 w USA w celu propagowania i rozwoju kultury hip-hop na świecie. Gościem Festiwalu będzie założyciel i prezes Polskiego oddziału Zulu Nation Wojciech Big-W Kowalewski. W ramach Festiwalu w Instytucie Kultury Europejskiej w Gnieźnie odbędzie się wystawa wielkoformatowa graffiti, różnych artystów z naszego kraju. Tego samego dnia na dziedzińcu uniwersytetu odbędzie się Jam Graffiti – na specjalnie przygotowanych płytach młodzi ludzie z terenów Gniezna i okolic będą mogli sami namalować swoje murale nawiązujące do Powstania Wielkopolskiego. Ponadto w tym samym miejscu będzie miał miejsce happening festiwalowy w ramach, którego m.in. zostanie stoczona „bitwa” pomiędzy tancerzami breakdance - zaaranżowana na starcie pomiędzy powstańcami a wojskami pruskimi. Festiwal zakończy się 22 czerwca, wtedy też ukończone zostaną murale i odbędzie się ich oficjalna prezentacja wraz z wręczeniem nagrody dla zwycięzcy konkursu. Wszystko zamknie wieczorny koncert rapowy połączony z konkursem wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim. Udział we wszystkich wydarzeniach związanych z Festiwalem jest bezpłatny.
Jesteśmy przekonani że I Festiwal Uliczny jest nowatorskim i ciekawym sposobem przekazania młodym ludziom wiedzy historycznej dotyczącej naszego kraju. O poszczególnych punktach i atrakcjach Festiwalu będziemy informować na bieżąco – można także śledzić oficjalny profil wydarzenia na portalu Facebook pod adresem: www.facbook.com/HistoriaZUlicy.

Mateusz Wrzesiński


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz