poniedziałek, 16 września 2013

19.09 Warszawa: Patroni w Małym Formacie: Wystawa Ilustracji

W najbliższy czwartek wnętrza Małego Formatu przyozdobią wizerunki patronów miejsc, ulic i zaułków - 19 września w Warszawie przy ul. Mickiewicza 17 odbędzie się wernisaż wystawy Patroni w Małym Formacie: Wystawa Ilustracji. Sześcioro artystów, dwanaście prac - Karol Banach, Eva Juszczuk, Alek Morawski,  Igor Rudziński, Bartek Stefanowicz, Karolina Sulih - zapraszamy!


"Przeciętny żoliborski tubylec zna na pamięć rozkład ulic, każde skrzyżowanie i każdy wąski przesmyk na swoim podwórku. Jeżeli wychował się tutaj, to miał przynajmniej jednego nauczyciela mieszkającego na Żoliborzu dziennikarskim, parę pierwszych miłości z AWP albo chociaż ulubioną kawiarnię na Mickiewicza. Zdecydowana większość tych tubylców zna chociaż kilka sławnych nazwisk z domków przy Cytadeli. Wielu z nich wie, w którym kebabie się nie jada albo jak powinno się czytać "Wilsona", gdy mowa jest o Placu Wilsona. Większość tych tubylców ma także patrona swojej ulicy. Większość z tej większości ma patrona, który jest pisarzem, dziennikarzem lub wojskowym. Mniejszość z tej większości ma mniej znanego patrona, który nie ma nawet tabliczki informacyjnej z biografią na swojej ulicy. Nie ma niestety dokładnych statystyk wykazujących ile ci tubylcy wiedzą o swoich patronach i na ile intensywnie myślą o wierszach Krasińskiego czy Broniewskiego, gdy idą zjeść kotleta na Sadach. Każdy z nich jednak przeżywa lekkie patriotyczne uniesienie, gdy zobaczy gdzieś wzmiankę o patronie swojej ulicy albo głupio się uśmiecha, gdy w telewizji poleci materiał o Felińskim, na którego ulicy urwał mu się film w ostatni weekend. 
W ramach projektu "Patroni w Małym Formacie", sześciu młodych Ilustratorów wybrało, według własnych upodobań, po dwóch patronów do sportretowania. Patronów z różnych światów, przedstawionych jak nigdy wcześniej. Cały projekt jest hołdem złożonym w imię ukochanych, bliskich nam miejsc. Nie jest on zamknięty i w założeniu ma skompletować  jak największą ilość portretów, z których powstanie ilustrowana mapa dzielnicy." 

Co? Patroni w Małym Formacie: Wystawa Ilustracji
Gdzie? Mały Format Cafe - ul. Mickiewicza 17, Warszawa
Kiedy? 19.09 , 19:00
Linki:
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza