niedziela, 29 grudnia 2013

„Cyferblatów wichura” - wywiad z Buką

"Cyferblatów wichura" to ostatni video obrazek promujący wydany w tym roku nakładem MaxFloRec album Buki pt.: "Wspaniały widok na nic interesującego". Sprawdźcie co na temat realizacji klipu, współpracy z Rahimem i realizacji koncertów powiedział Buka w rozmowie z Kulturą Podwórka.


MT: W marcu za sprawą MaxFloRec ukazał się „Wspaniały Widok Na Nic Interesującego”. Trochę czasu od premiery już minęło, jak w tej chwili oceniasz swoje dzieło? Czujesz pełnię satysfakcji słuchając dziś tej płyty, widzisz jakieś niedociągnięcia? Coś byś zmienił, zrobił inaczej – czy przeciwnie – zrealizowałeś wszystkie swoje założenia przy okazji tej produkcji?

Buka: Szczerze nie zastanawiam się nad tym, materiał mam mocno ograny i osłuchany, czuję głód nowych rzeczy na ten moment – a „Wspaniały widok...” w połączeniu z „Po drugiej stronie lustra” jest po prostu pewnym etapem mojego życia i twórczości, zamkniętym w jednym opakowaniu – nic bym tam nie zmieniał jeśli chodzi o merytorykę, technicznie będę starał się dalej rozwijać przy nowych produkcjach.

MT: Sporo koncertów za Tobą, jesteś na półmetku nowej trasy – masz jakiś swój ulubiony punkt na mapie, do którego najchętniej wracasz ze swoimi zwrotkami? 
Buka: Zawsze bardzo ciepło jesteśmy przyjmowani na Śląsku i u nas w Trójmieście, żeby już tak wymijająco nie odpowiadać, jednak prawda jest taka, że w całej Polsce znajdą się miasta gdzie było mega dobrze – nie da się wybrać kilku. Pozdro dla wszystkich, którzy przychodzą na nasze koncerty.


MT: Część raperów wyznaje zasadę: albo koncerty albo nagrywki – co Tobie daje więcej szczęścia?

Buka: Tworzenie i wykonywanie kawałków na żywo składa się na całość tego czym się zajmuję... Nie rozdzielałbym tego, uwielbiam proces twórczy, jednak bez grania na żywo i energii od ludzi, ciężko byłoby znaleźć motywacje, by robić to dalej... to się napędza nawzajem, jednak - czysto teoretycznie - gdybym musiał wybierać, to wybrałbym proces twórczy.

MT: Niedawno miała miejsce premiera videoklipu do numeru „Cyferblatów wichura”, utworu którego napisałeś wspólnie z Rahimem. Jak Wam się współpracowało przy okazji realizacji tego kawałka?

Buka: Całość przebiegła bardzo sprawnie, na planie było dużo śmiechu, w niektórych momentach - szczególnie w scenach, gdzie musieliśmy odgrywać z Sebą aktorsko jakieś scenki... jak dostaliśmy głupawki to potem ciężko było się powstrzymać od śmiania.

MT: Czemu akurat „Cyferblatów wichurę” wybrałeś na kolejny singiel?

Buka: Gdyż można było do niego zrobić ciekawy teledysk, jakiego jeszcze nie było. Taki powrót do przeszłości.

MT: Na planie pojawia się paru ciekawych gości „z branży”, mógłbyś krótko uzasadnić dlaczego akurat do migawek z klipów tych ludzi i tych utworów chciałeś wrócić przy okazji „Cyferblatów...”?

Buka: Wybrane klipy rozważaliśmy wspólnie z Kopruchem, tak aby najbardziej pasowały pod względem wizualnym i konceptualnym – nie do każdej przeszłości dało się też wrócić, gdyż nasz DeLorean nie miał tyle wahy.

MT: Skoro muzyka to wehikuł czasu, to jedna muzyczna retrospekcja dla Twoich słuchaczy.

Buka: Wystarczy włączyć, któryś z moich 12 albumów, albo pojedynczych kawałków... Właśnie przeniosłeś się w czasie – tamte emocje są uwiecznione w kawałkach. Kojarzę po muzyce obrazami i właśnie przyszedł mi do głowy jeden z nich: puść sobie kawałek SumaStyli - „Ostatnia Prosta” - jestem w UK gdzieś na początku 2009, w naszym domku na Derby Road, w swoim „pokoju” na parterze, wszystko co mam to materac na podłodze, paczka fajek i zeszyt z rymami, leżę na materacu i piszę tę zwrotkę.

MT: Czy jest to singiel definitywnie zamykający promocję „Wspaniałego Widoku Na Nic Interesującego” - ostatni teledysk, czy masz jeszcze coś „w rękawie”?

Buka: Z teledysków to raczej już ostatni. Cieszę się, że udało nam się zrealizować ich aż 6 – to dwa razy więcej niż przy „Pokoju 003”, jednak promocji albumu nie kończymy, mamy jeszcze trochę miast do zjechania i zaprezentowania tego materiału.

MT: Na celowniku rok 2014 – kończysz trasę, co dalej? Masz już nowe plany wydawnicze?

Buka: Czuję głód nowych rzeczy, nagrałem dużo gościnnych zwrotek, większość z nich nie miała jeszcze premiery, będzie też trochę teledysków z moim udziałem. Teraz czas na nowy materiał – mam nadzieję, że uda mi się go zaprezentować jeszcze w 2014 roku. Na 90% nie będzie to solo.

MT: Na koniec nasze standardowe redakcyjne pytanie: czym jest dla Ciebie Kultura Podwórka?

Buka: Dla mnie to hip hop czyli 4 elementy, z których porwał mnie rap i otworzył drogę wyrażania artystycznego.

MT: Dziękuję za rozmowę ;)

Buka: Dziękuję również :)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz