piątek, 9 sierpnia 2013

"Niech żyje Polska!" - zwiastun "Sierpniowego nieba. 63 dni chwały" - w kinach od 13 września

W sieci zadebiutował oficjalny zwiastun pierwszego od wielu lat filmu fabularnego o Powstaniu Warszawskim pt.: „Sierpniowe niebo. 63 dni chwały”. W kinach od 13 września. PAMIĘTAMY.


Film Irka Dobrowolskiego, wielokrotnie nagradzanego w kraju i za granicą reżysera głośnego „Portrecisty”, oddaje hołd młodym Polakom uczestniczącym w Powstaniu Warszawskim. W tym niezwykłym projekcie wzięli udział zarówno doświadczeni aktorzy, autentyczni Powstańcy biorący udział w walkach w 1944 roku, jak również młodzi, utalentowani debiutanci. Oprawą muzyczną zajęli się raperzy Wilku i Bilon z popularnej grupy hip-hopowej Hemp Gru. Nagrali dwa utwory – „63 dni chwały” oraz „Sierpniowe niebo”, które znalazły się  w filmie i wspierają jego promocję. Urozmaiceniem „Sierpniowego nieba. 63 dni chwały” jest wykorzystanie archiwalnych nagrań z 1944 roku kręconych przez samych Powstańców, które z niespotykanym dotąd realizmem oddają atmosferę walk o Warszawę. Film w kinach zagości już 13 września, a tymczasem prezentujemy oficjalny zwiastun.

„Sierpniowe niebo. 63 dni chwały” w kinach od 13 września

Zrealizowana w nowatorski sposób, wielowątkowa i poruszająca opowieść sięgająca czasów lata 1944 roku. „Sierpniowe niebo. 63 dni chwały” w reżyserii Irka Dobrowolskiego – zdobywcy 8 nagród na polskich i międzynarodowych festiwalach za głośnego „Portrecistę” – jest hołdem złożonym młodym Polakom walczącym w Powstaniu Warszawskim. W filmie, obok aktorów zawodowych, zagrali „Wilku” (Robert Darkowski) oraz „Bilon” (Maciej Bilka), raperzy znani z popularnej grupy hip-hopowej Hemp Gru.

Pracownicy budowy znajdują w ruinach przedwojennej kamienicy ludzkie szczątki i pamiętnik z czasów Powstania Warszawskiego. Ukrywający się w piwnicy profesor opisał w nim pierwsze dni dramatycznej walki o Warszawę. 5 sierpnia 1944 roku młodziutka sanitariuszka Basia przeżywała pierwszą miłość do żołnierza AK – Staszka. Tego dnia młodzi warszawiacy z entuzjazmem budowali barykady, aby w chwilę później stanąć do nierównej walki ze świetnie uzbrojonymi mordercami z Waffen SS Dirlewanger.

W „Sierpniowym niebie” wykorzystano nieznane do tej pory materiały filmowe nakręcone w trakcie Powstania Warszawskiego, które z niespotykaną siłą oddają realizm walk na ulicach Warszawy.


Reżyser Irek Dobrowolski jest synem powstańca - Leszka Dobrowolskiego, pseudonim „Wrzos”, żołnierza Batalionu Gozdawa. Jedną z ról zagrał kolega „Wrzosa” z oddziału - Jerzy Romanowski, pseudonim „Drań”, zaś w rolach starych powstańców wystąpili prawdziwi uczestnicy Powstania Warszawskiego.

„Sierpniowe niebo. 63 dni chwały” promować będą dwa utwory – tytułowy: „Sierpniowe niebo” w wykonaniu Bilona, który promuje jego nadchodzący solowy album oraz „63 dni chwały” hip-hopowej grupy Hemp Gru z gościnnym udziałem Jurasa i Ras Luty. Klip do drugiego utworu obejrzano już ponad 2,5 miliona razy: http://www.youtube.com/watch?v=jdLPT8mt6VI

Film pod opieką merytoryczną Muzeum Powstania Warszawskiego.Patronami „Sierpniowego nieba. 63 dni chwały” są Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy i Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. „Najlepszy film, jaki widziałem”

gen. Janusz Brochwicz-Lewiński „Gryf”, żołnierz AK z Batalionu Parasol, legendarny obrońca Pałacyku Michla

„Pod tym sierpniowym niebem, walcząc w drużynie Orląt na warszawskiej Starówce, mój ojciec wszedł w dojrzałość. Poszły w bój warszawskie dzieci – jak pisał w znanej piosence mój stryj. Kto dziś o nich pamięta? Gdzie jest dzisiaj tamto sierpniowe niebo? Kto dziś jest nosicielem tamtych, wzniosłych ideałów? Nowe elity, warszawska inteligencja, czy może dzieci ulicy słuchające hip-hopu, składające wieńce w miejscach pamięci, malujące na ścianach graffiti z symbolem Polski Walczącej?”Irek Dobrowolski, reżyser

Gatunek:  wojenny/ historyczny
Produkcja: Polska 2013
Reżyseria i scenariusz:  Irek Dobrowolski („Portrecista”)
Obsada: Krzysztof Kolberger („Popiełuszko. Wolność jest w nas”, „Katyń”, „Pan Tadeusz”), Anna Romantowska („Przesłuchanie”, „Solidarność, solidarność…”, „Skrzydlate świnie”), Emilian Kamiński („U Pana Boga w ogródku”, „Kariera Nikosia Dyzmy”), Anna Nehrebecka („Mój rower”, „Popiełuszko. Wolność jest w nas”, „Ziemia obiecana”), Aleksander Mikołajczak („Trick”, „Boisko bezdomnych”, „Plac zbawiciela”, „Symetria”), Łukasz Konopka („Rewers”), Stanisław Brejdygant („Drogówka”, „Lista Schindlera”), Jerzy Nowak („Lista Schindlera”, „Obława”, „Dzieci Ireny Sendlerowej”), Robert Darkowski, Maciej Bilka

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza