środa, 31 lipca 2013

Bilon - Sierpniowe Niebo / film „Sierpniowe niebo. 63 dni chwały”

Już można usłyszeć pełny utwór i zobaczyć skończony teledysk promujący film fabularny „Sierpniowe niebo. 63 dni chwały” opowiadający o Powstaniu Warszawskim. Wykonawcą utworu „Sierpniowe niebo” jest Bilon – raper znany z hip-hopowej formacji Hemp Gru. Prezentujemy najnowszy klip. Film w kinach już 13 września.


„Sierpniowe niebo”. Jest to utwór promujący film fabularny opowiadający o tragicznych wydarzeniach lata 1944 roku w Warszawie. Tematyka Powstania Warszawskiego jest bardzo bliska raperowi. Autor ma już na swoim koncie kawałek „63 dni chwały”, gdzie jeszcze jako członek Hemp Gru wspólnie z Robertem „Wilkiem” Darkowskim i gościnnym udziałem Jurasa i Ras Luty stworzyli utwór oddający cześć młodym Powstańcom. Teledysk „Sierpniowego nieba” będzie miał swoją oficjalną premierę w sieci 1 sierpnia – w 69 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Reżyserii tego klipu podjął się sam Jacek Kościuszko, który ma na swoim koncie pracę przy takich materiałach video jak „Układ zamknięty” Kultu, „My nadal (chcemy być sobą)” Abradaba i Grzegorza Markowskiego, czy „Ballada o Janku Wiśniewskim” Kazika. 


Na oficjalnym profilu filmu „Sierpniowe niebo. 63 dni chwały” na Facebooku znajdującym się pod adresem: www.facebook.com/sierpnioweniebo od 1 sierpnia przez 63 dni będzie można śledzić codzienną porcję informacji na temat wydarzeń z 1944 roku. Zachęcamy do polubienia strony.

„Sierpniowe niebo. 63 dni chwały” w kinach od 13 września

Zrealizowana w nowatorski sposób, wielowątkowa i poruszająca opowieść sięgająca czasów lata 1944 roku. „Sierpniowe niebo. 63 dni chwały” w reżyserii Irka Dobrowolskiego – zdobywcy 8 nagród na polskich i międzynarodowych festiwalach za głośnego „Portrecistę” – jest hołdem złożonym młodym Polakom walczącym w Powstaniu Warszawskim. W filmie, obok aktorów zawodowych, zagrali „Wilku” (Robert Darkowski) oraz „Bilon” (Maciej Bilka), raperzy znani z popularnej grupy hip-hopowej Hemp Gru. Pracownicy budowy znajdują w ruinach przedwojennej kamienicy ludzkie szczątki i pamiętnik z czasów Powstania Warszawskiego. Ukrywający się w piwnicy profesor opisał w nim pierwsze dni dramatycznej walki o Warszawę. 5 sierpnia 1944 roku młodziutka sanitariuszka Basia przeżywała pierwszą miłość do żołnierza AK – Staszka. Tego dnia młodzi warszawiacy z entuzjazmem budowali barykady, aby w chwilę później stanąć do nierównej walki ze świetnie uzbrojonymi mordercami z Waffen SS Dirlewanger.

W „Sierpniowym niebie” wykorzystano nieznane do tej pory materiały filmowe nakręcone w trakcie Powstania Warszawskiego, które z niespotykaną siłą oddają realizm walk na ulicach Warszawy.

Reżyser Irek Dobrowolski jest synem powstańca - Leszka Dobrowolskiego, pseudonim „Wrzos”, żołnierza Batalionu Gozdawa. Jedną z ról zagrał kolega „Wrzosa” z oddziału - Jerzy Romanowski, pseudonim „Drań”, zaś w rolach starych powstańców wystąpili prawdziwi uczestnicy Powstania Warszawskiego.

„Sierpniowe niebo. 63 dni chwały” promować będą dwa utwory – tytułowy: „Sierpniowe niebo” w wykonaniu Bilona oraz „63 dni chwały” hip-hopowej grupy Hemp Gru z gościnnym udziałem Jurasa i Ras Luty. Klip do drugiego utworu obejrzano już ponad 2,5 miliona razy: http://www.youtube.com/watch?v=jdLPT8mt6VI

Film pod opieką merytoryczną Muzeum Powstania Warszawskiego.

Patronami „Sierpniowego nieba. 63 dni chwały” są Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy i Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. „Najlepszy film, jaki widziałem”gen. Janusz Brochwicz-Lewiński „Gryf”, żołnierz AK z Batalionu Parasol, legendarny obrońca Pałacyku Michla „Pod tym sierpniowym niebem, walcząc w drużynie Orląt na warszawskiej Starówce, mój ojciec wszedł w dojrzałość. Poszły w bój warszawskie dzieci – jak pisał w znanej piosence mój stryj. Kto dziś o nich pamięta? Gdzie jest dzisiaj tamto sierpniowe niebo? Kto dziś jest nosicielem tamtych, wzniosłych ideałów? Nowe elity, warszawska inteligencja, czy może dzieci ulicy słuchające hip-hopu, składające wieńce w miejscach pamięci, malujące na ścianach graffiti z symbolem Polski Walczącej?”Irek Dobrowolski, reżyser

Gatunek:  wojenny/ historyczny
Produkcja: Polska 2013
Reżyseria i scenariusz:  Irek Dobrowolski („Portrecista”)
Obsada: Krzysztof Kolberger („Popiełuszko. Wolność jest w nas”, „Katyń”, „Pan Tadeusz”), Anna Romantowska („Przesłuchanie”, „Solidarność, solidarność…”, „Skrzydlate świnie”), Emilian Kamiński(„U Pana Boga w ogródku”, „Kariera Nikosia Dyzmy”), Anna Nehrebecka („Mój rower”, „Popiełuszko. Wolność jest w nas”, „Ziemia obiecana”), Aleksander Mikołajczak („Trick”, „Boisko bezdomnych”, „Plac zbawiciela”, „Symetria”), Łukasz Konopka („Rewers”), Stanisław Brejdygant(„Drogówka”, „Lista Schindlera”), Jerzy Nowak („Lista Schindlera”, „Obława”, „Dzieci Ireny Sendlerowej”), Robert Darkowski, Maciej Bilka

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza