poniedziałek, 1 października 2012

TurnUp - Lublin

Władze Lublina prowadząc kampanie PR-owe przedstawia miasto jako miejsce wielokulturowe, z bogata tradycją i historią. Bazując na tym schemacie bardzo długo, od pewnego czasu można zauważyć znaczące zmiany które dla samych mieszkańców wydają się być codziennością – wykorzystanie kapitału młodych ludzi w mieście. Nie chodzi tutaj o posiadanie dużej liczby uczelni ale o drzemiące możliwości w tak niedużym mieście. Możliwości, które możemy zaobserwować w postaci rozwoju kultury hip-hop. 


Od pewnego czasu w Lublinie dzieje się naprawdę sporo interesujących rzeczy. Ludzie którzy kiedyś nielegalnie latali z puszkami po mieście i pociągach, teraz organizują spotkania i warsztaty związane z graffiti. Najbardziej miłą informacją jest to, że także mieszkańcy zauważają w graffiti sztukę a nie głupie napisy na murach. Powstają murale o których kiedyś nikt nawet nie myślał. Osoby odpowiedzialne za to największym stopniu to ekipa Magnifiko oraz Europejska Fundacja Kultury Miejskiej. Systematycznie organizowany jest także Lubelski Festiwal Graffiti oraz Meeting Of Styles, który posiada międzynarodową oprawę. Nie są to jednostkowe i niezorganizowane imprezy ale imprezy plenerowe o których informują media poza Polską.

Kiedyś na mapie Lubinia wśród sklepów sprzedających ubrania oraz sprzęt dla osób interesujących się hip hopem i wszelkimi zajawkami towarzyszącymi można było wyróżnić 2 miejscówki – H&S i Monument. Dużą rolę odgrywał także sklep Underground ale niestety został zlikwidowany. Oba w/w sklepy nadal istnieją ale posiadają już konkurencję. Patrząc na trendy jakie dotarły do Polski od dłuższego czasu, w naszym kraju dosyć prężnie rozwija się rynek streetwear. Odpowiedzią na tę sytuację w Lublinie są sklepy – Sky Is The Limit Store oraz Lubelska Spółdzielnia Snikerowa. Ich staż nie jest na razie duży bo oba powstały wiosną 2012 roku ale już można mówić o małym sukcesie. LSS poza sklepem stacjonarnym rozpoczął także sprzedaż internetową a SITL sprowadza najnowsze kolekcje nie tylko zagranicznych marek. Jeżeli ktoś chciałby nabyć najnowsze modele butów, czapek, ubrań i wszelakich akcesoriów to na pewno nie zawiedzie się odwiedzając te miejsca. Ciekawe jest to, że LSS powstał w miejscu gdzie wcześniej znajdował się sklep z używaną odzieżą oraz… Hemp Szop. Nie można pominąć Prosto Shop`u który powstał z inicjatywy chłopaków z zespołu Zarys Zdarzeń. Dzięki temu wszystko co do tej pory jest dostępne za pośrednictwem internetu, teraz można dostać bezpośrednio w sklepie. Organizowanie spotkań przed koncertami z artystami w tym miejscu to ciekawy dodatek do szerokiej działalności szerzenia kultury hip hop oraz zdrowego trybu życia przez właścicieli.

Nieodłącznym elementem hip hopu są koncerty. Jeżeli chodzi o tę sytuację, to w Lublinie odkąd pamiętam nie można było narzekać na odwiedzających wykonawców. To o co  jednak nie da się do końca zadbać to jakość imprez. Niejednokrotnie bywało tak, że większość osób będących uczestnikami imprezy nie do końca wiedzą po co przyszli i w jaki sposób najlepiej podziękować zaproszonej osobie na scenie. Kiedyś wspaniałym miejscem był klub Chonabibe, założony przez chłopaków z ekipy o tej samej nazwie. Autorzy 1 płyty opartej na beatboxie w Polsce pomimo niedużego lokalu byli w stanie zawsze zapełnić klub. To właśnie tam, jeden z pierwszych koncertów grał Rasmentalism. Teraz o liczbę koncertów i fanów ci panowie martwić się nie muszą, szczególnie że pracę nad następną płytą po „Hotelu Trzygwiazdkowym” trwają od czasu premiery wymienionego krążka. Najważniejszym wydarzeniem tej jesieni to na pewno Projekt Rap Lublin. Dwu etapowa impreza podczas której będzie można zobaczyć i posłuchać znane i nieznane składy rapowe, podziwiać breakdance na najwyższym poziomie a także wiele innych atrakcji. W pewnym stopniu jest to kontynuacja idei jaka towarzyszyła podczas Lublin Hip Hop Battle w poprzednich latach. Nie można także pominąć imprez z cyklu Chonabibe Pod Chmurką, które potrafiły w klimatyczny sposób zakończyć wakacje.

Jeżeli ktoś nie był w stanie osobiście uczestniczyć na jakimś interesującym go wydarzeniu to nie musi się martwić o relacje. Zadba o to na pewno GRZ Videos, BrePhoto czy EasyMonday. Ich relacje to nie typowe pstrykanie fotek czy nagrywanie filmów telefonami ale w pełni profesjonalna praca, w której widzimy zainteresowanie tematem. Lubelszczyzna posiada na swoim terenie wiele świetnych osobistości tworzących muzykę. Trzeba byłoby poświęcić temu oddzielny artykuł ale nie można zapomnieć o wymienionym już składzie Rasmentalism, Zarys Zdarzeń czy chłopaków z Inflacji (Robak, Szewc, Brus). Dolar obecnie pracuje nad swoją 2 płytą, produkcje Brudnego Woska coraz szerzej docierają do większej publiczności. SoulPete był autorem muzyki do najnowszej płyty rapera Flinta, raper Diset został ASem Aptaun Records, Junior Stress to świetnym debiucie także wydał teraz 2 płytę i bardzo dużo koncertuje. Ekipa Fanatyków Flow dzięki ciężkiej pracy i współpracy ze Stoprocent szerzy swoje produkcje.

Dla osób związanych z deskorolką, największą potrzebą i marzeniem była jazda w prawdziwym skateparku. Owszem, na mieście w województwie można pojeździć na kilka interesujących spotach ale to jednak nie to samo, co np. w Rzeszowie, Katowicach czy Warszawie. Marzenia się jednak spełniają, szczególnie kiedy nad nimi się pracuje. W taki właśnie sposób powstało 1st Floor – miejsce zbudowane dzięki ciężkiej pracy wielu ludzi. Teraz niezależnie od pory roku i panującej pogody można śmigać na desce szlifując talent. Niepowtarzalny klimat dopełniają prace graffiti w całym budynku.

Można by wymieniać jeszcze więcej osób, planowanych wydarzeń ale chciałem przedstawić tych najbardziej aktywnych. Nie sposób opisać każdego kto dokłada swoją cegiełkę do tworzenia kultury hip hop na Lubelszczyźnie i w samym Lublinie. Oby ten trend był nadal rosnący bo przez pewien czas działo się bardzo nie wiele. Szacune i podziękowanie dla każdego kto czuje się być tą „cegiełką”.    

. . . . . . . . .
Sebastian Skórski
TurnUp.pl

1 komentarz:

  1. Dobry tekst, wszystko w pigułce bez zbędnych komentarzy. Prosimy o więcej :)

    OdpowiedzUsuń