sobota, 25 lutego 2012

Yasiin Bey aka Mos Def – adidas Rocks the Floor

38 letni Yasiin Bey, do niedawna znany był głównie jako Mos Def. Występował również pod swoim prawdziwym nazwiskiem – Dante Smith. Pochodzi z nowojorskiego Brooklynu. Jest uznawany za kultową postać amerykańskiego hip-hopu. Został również doceniony jako aktor filmowy i teatralny.
 

Swoją karierę muzyczną rozpoczął w 1994 roku, w zespole Urban Thermo Dynamics. Ich debiutancki album ukazał się jednak dopiero w 2004 roku, nakładem Illson Media.

W 1996 roku Mos Def postanowił rozpocząć swoją indywidualną karierę. Występował z takimi wykonawcami jak De La Soul i Da Bush Babees, a jego solowy singiel zdobył uznanie wśród fanów undergroundowego hip-hopu.

Rok 1998 dzięki współpracy z Talibem Kwelim przyniósł mu ogromny sukces. Ich wspólny album wydany pod szyldem Black Star, zaprezentował nam takie klasyki jak „Respiration“ czy „Definition“. Płyta do dziś uznawana jest za jedną z najlepszych w historii hip-hopu.

Kolejny album „Black On Both Sides“, wydany w 1999 spowodował zamieszanie w hip-hopowym świecie, nie tylko ze względu na wartość muzyczną, ale również przez refleksyjne, świadome teksty, które wyróżniały się na tle ówczesnych standardów.

W 2000 roku Mos Def skierował swoje zainteresowania w stronę filmu. Zagrał w takich produkcjach jak „Showtime“ czy „Brown Sugar“ (nominacja do NAACP Image Award), Współtworzył wyprodukowaną przez HBO serię „Def Poetry“ i serial komediowy „Liricist Lounge“, zamówiony przez MTV. Również na początku 2000 roku zaczął udzielać się w kapeli rockowej „Black Jack Johnson“.

W 2002 roku Mos zadebiutował jako aktor teatralny, występując na Broadwayu, w sztuce „Topdog/Underdog“. Przedstawienie otrzymało nagrodę Pulitzera. Kolejną nagrodę – Oble, otrzymał za udział w sztuce „Fucking A“.

Rok 2003 przyniósł mu rolę w „Italian Job“, u boku Marka Wahlbergera, a już rok poźniej z Alanem Rickmanem występował w kolejnej produkcji HBO „Something the Lord Made“, za którą otrzymał wiele nominacji do znaczących nagród filmowych, takich jak Emmy czy Złoty Glob.

Na drugi solowy krążek fani musieli czekać do 2004 roku. Wtedy ukazał się album „The New Danger“. Artysta pokazał swoją wszechstronność eksperymentując z soulem, bluesem czy rock’n’rollem. Magazyn Rolling Stone ocenił album na cztery gwiazdki, a singiel „Sex, Love and Money“ w 2005 roku otrzymał nominację go nagrody Grammy.

W kolejnych latach rozwijała się jego kariera aktorska – występował m.in. w takich filmach jak: „Autostopem przez Galaktykę“,  „16 Blocks“,  „Cadillac Records“ i „Next Day Air“. Mogliśmy zobaczyć go również w gościnnym występie w „Dr House“ i w szóstej serii Dextera (2011).

Przedostatni album Mos Defa „True Magic“, wydany w 2006 roku wzbudził kontrowersję ze względu na brak okładki. Płyta trafiła do sprzedarzy w przezroczystym opakowaniu.

„The Ectatic“, ostatni album Mos Defa, wypuszczony w świat w 2009 roku, uważany jest za jego najlepsze dzieło od czasów debiutu. Towarzyszą mu tacy artyści jak: Madlib, J Dilla, Slick Rick i Talib Kweli.

Mos Def słynie również z gościnnych występów z The Roots, Gorillaz, Kayne West, Nate Dogg, Pharoahe Montch, Common, Alicia Keys, Massive Attack i Q-Tip.

W tym roku zaplanowany jest wielki powrót Black Star – trasa koncertowa i nowy album.

Zobacz też:

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza