piątek, 24 lutego 2012

Pharoahe Monch - adidas Rocks the Floor

Pharoahe Monch - Troy Donald Jamerson. Urodził się w listopadzie 1972 roku. Swój pseudonim zawdzięcza koleżankom ze szkoły High School of Art and Design, które zauważyły, że jego afro przypomina fryzurę popularnej wówczas zabawki. W szkole średniej zainteresował się sztuką graffiti, dzięki której zaczął lepiej poznawać całą kulturę hip-hop. Jego uwaga skupiła się na DJ’ingu i rapie.


Pod koniec lat 80. legendarny producent Paul C wyprodukował demo Pharoahe Moncha i Prince Poetry, występujących później jako Organized Konfusion. Jednak dopiero w 1991 roku sami wydali swój pierwszy album. Ich krążek został okrzyknięty sensacją dekady podziemnego rapu. Inspiracje czerpali od takich artystów, jak Cool J Rap czy Rakim, natomiast ze względu na liczne jazzowe wstawki byli porównywani do wczesnego De La Soul.

Wspólnie z Prince Poetry wydał jeszcze dwa albumy: „Stress: The Extinction Agenda“ i „Equinox“. Oba albumy miały wysoki poziom artystyczny, poruszały ważne dla artystów, poważne tematy, a krytycy ocenili je bardzo wysoko, jednak sprzedaż nie przyniosła wystarczających efektów, wskutek czego każdy z artystów poszedł w swoją stronę – Pharoahe Monch zasilił szeregi  wytwórni Rawkus Reckords.

W końcu fani rapera doczekali się jego solowego albumu. W 1999 roku ukazuje się płyta „Internal Affairs“ z hitem „Simon Says“. Utwór znalazł się na ścieżce dźwiękowej filmu „Aniołki Charliego“ i „Boiler Room“. Niestety we wspomnianym utworze artysta wykorzystał sample z filmu Godzilla bez zgody autora muzyki Akira Ifukube, w związku z czym płyta została wycofana ze sprzedaży.

Pharoahe, zrażony dotychczasowymi doświadczeniami, na kilka lat odsunął się od solowych projektów, nie znaczy to jednak, że całkowicie zrezygnował z tworzenia. Gościnnie występował z takimi artystami, jak nieżyjący już Nate Dogg (dobrze znany utwór „Oh No“), Talib Kweli czy Moss Deff. Jego utwór „Fuck You“ znalazł się na ścieżce dźwiękowej do filmu „Training Day“, a kawałek „Madden 2002 Theme“ w soundtracku gry „Madden NFL 2002“.

W 2003 roku ukazuje się singiel „Agent Orange“ – ostatni wydany przez wytwórnię Rawkus Reckords.

Pharoahe Monch nawiązuje współpracę z wytwórnią Street Reckords Corporation (należy do niej m.in. Wu Tang Clan). W 2007 roku ukazuje się krążek „Desire“. Płyta zyskała miano kultowej, swoją popularność zawdzięcza m.in.  występującym gościnnie artystom, takim jak Erykah Badu, Dwele, Black Milk, Mr. Poter czy Alchemist.

Jego ostatnia płyta „W.A.R.“ (We Are Renagades) została wydana w 2011 roku przez Duck Down Music. Album zadebiutował na 54. miejscu Billboardu. Porusza tematy związane z duszą, polityką i przemysłem muzycznym.

Twórczość Pharoe Moncha to eklektyczne dźwięki, inteligentny, dający do myślenia hip-hop.  Sam artysta na swoich koncertach wywołuje silne emocje, nie tworzy barier. Wyzwala w ludziach niesamowitą energię.

Zobacz też:

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza