sobota, 21 stycznia 2012

Banksy pomaluje Wrocław?

Banksy – znany i ceniony artysta pomimo swojej anonimowości jest zainteresowany malowaniem we Wrocławiu. Wei Ong – brytyjski grafficiarz z Bristolu w rozmowie z dziennikarzami Gazety Wrocławskiej ujawnił, że Banksy jest zafascynowany wrocławskim Śródmieściem. Podoba mu się mroczne, stare kamienice które tworzą niezwykły klimat przypominający pierwsze budynki na których zaczynał działalność.

Banksy w Exit Through The Gift Shop
Skąd będzie wiadomo, że jakaś praca, nawet opatrzona podpisem „BANKSY” będzie w rzeczywistości jego dziełem? Istnieje przecież wielu naśladowców stylu, nawet ludzi podszywających się pod niego. Jego ironiczny, odważny styl jest mimo wszystko rozpoznawalny, osoby interesujące się i śledzące jego twórczość na pewno nie pomylą się w rozpoznaniu prawdziwego autora.

Wei Ong malujący na murze fabryki Aspa.

Informacja o chęci malowania w dolnośląskim mieście zainteresowała kuratorkę we wrocławskim BWA – Joannę Stembalską. Jest ona świadoma, wartości twórczości brytyjskiego ulicznego artysty. Twierdzi że to byłaby ogromna atrakcja turystyczna o ile nie powtórzyłaby się historia sprzedania obrazu na murze. 

Banksy, Pulp Fiction, Shoreditch, Londyn

Wrocławskie Śródmieście zainspirowało już innych artystów. Namalował tu już m.in. BLU, DEM, Erica il Cane z Włoch, Escif, Zosen z Hiszpanii, Mudwig, Wei Ong, Sickboy z Wielkiej Brytanii, Vova Vorotniov z Ukrainy, Remed z Francji i Jiem z Francji/Kanady.

Blu, ul. Cybulskiego 15

Nie czekajmy na innych, bierzmy puszki w dłonie i kolorujmy miasta!

Escif, ul Górnickiego

Mudwig i SickBoy, ul. Antoniego/Włodkowica

Wrocław - Mapa Murali.
autor:  Aneta Jóźwiak
Zobacz też:
Banksy „Consumer Jesus” - analiza obrazu
Warsaw City Alive - przewodnik po Warszawie
Szablony Warszawa vol.1

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza