poniedziałek, 27 czerwca 2011

Historia kultury. Hip-Hop w Polsce 1977-2002

Pierwsza książka o Polskim Hip-Hopie. Została napisana na podstawie wywiadów z twórcami tej kultury.

"Po festiwalu w Opolu i manifeście Blokersów nadszedł moment, aby podsumować dorobek polskiej sceny hiphopowej. jest to pierwsza książka o hip-hopie w Polsce. Nadeszły czasy, kiedy słuchanie rapu stało się snobizmem, a media i wielkie wytwórnie ślepo wchłaniają hip-hop dla mody i pieniędzy. Nie mają świadomości, skąd wzięły się jego korzenie w Polsce. A to grozi utratą wiarygodności. Dlatego chciałem uchwycić i utrwalić obraz tej szczerości w kulturze hiphopowej, gdy artyści tworzyli jeszcze prosto z serca i nie dla sławy ani pieniędzy. Dlatego zdaję sobie sprawę, że każdy z czterech elementów kultury hip-hop (rymy, muzyka, graffiti i breakdance) zasługuje na osobną publikację.


Nie wiem, czy fani rapu w Polsce czytają książki, ale ich amerykańscy rówieśnicy- na pewno tak (według Source'a). Jest to książka o pokoleniu ludzi urodzonych w II połowie lat 70-tych i początku osiemdziesiątych, którzy jako pierwsi zaakceptowali hip-hop. Z drugiej strony, od kilku lat scena rozwija się tak dynamicznie, że już za chwilę można nie zdążyć z dokonaniem takiego podsumowania, analizy i genezy. Obecnie statystyczny nastolatek zamiast zakładać rockową kapelę - zajmuje się hip-hopem, bo wystarczają mu mikrofon i podkłady na komputerze..." - fragment książki

Autor:     Andrzej Buda
Wydawnictwo:     Andrzej Buda , 2001
Liczba stron:     115
Wymiary:     145 x 210 mm

Recenzje klientów merlin.pl

Bogactwo faktów i historycznych wydarzeń - od 1977 r, początków polskiego graffiti i b-boyingu, aż po beef między Mezem i Mesem i powstanie HEMP GRU. Andrzej Buda opisuje konflikty na scenie hip-hop obiektywnie, bo spoza układów. Przytacza mnóstwo ciekawych cytatów. Atrakcją jest publikowany tylko w tej książce długi wywiad z KALIBER 44 (z Magikiem w składzie), gdzie DJ Feel X opisuje swoje triki gramofonowe językiem... ewolucji na deskorolce(!). Pozycja obowiązkowa dla fanów hip-hopu. 

Andzrej Buda napisał najbardziej zakłamane informacje o hip-hopie. Jak człowiek niezwiązany w żaden sposób z hip-hopem może go opisywać?! Jego wypowiedzi wzięte Bóg wie skąd są najwiekszymi bzdurami, z jakimi się zetknąłem! I okłamywanie ludzi, że jest się znawcą przez napisanie takiego chlamu to już szczyt. Mylenie trików na deskorolce z trikami na gramofonach to już szczyt. Ta encyklopedia to fałszywa wiedza o rapi! Oby już żaden gamoń się nie brał za pisanie czegoś, na czym się nie zna. Do budy Andrzej, do budy! 

To pierwsza książka o hip-hopie w Polsce. Opisuje scenę hip-hop od momentu jej powstania na początku lat 80 (dziś mało kto wie, jak przebiegały Mistrzostwa Polski w tańcu breakdance). Końcowe rozdziały autor poświęcił komercjalizacji hip-hopu pierwszych lat XXI wieku. Ciekawie czyta się o konfliktach (wyśmienite cytaty) i początkach polskiego graffiti. Książkę zdecydowanie polecam:). 

Wedle mojej opinii to płyta Prekursorska w polskim hip-hopie. Jakiś Liroy czy Kaliber (z głosem panienki) to Wielka Porażka,TEDE ze swoją ekipą takimi kawałkami jak: Sobota, Relaksuje czy Czas nas zmienił chłopaki to KLASYKA, przy której nie wyobrażam sobie udanej imprezki wśród swoich znajomych. Na zakończeni chciałbym zaznaczyć duży szacuneczek dla Pei. 

Tę książkę powinien napisać ktoś kompetenty, a nie kolejny ,,magister blokers". Książka jest pełna błędów merytorycznych. W hip hopie najważniejsze są dokonania samych artystów, a nie bzdury pisane przez niespełnionych grafomanów. 

Jest to książka niewątpliwie warta uwagi. Zawiera pełną historię hiphopu w Polsce. Od pierwszych rymowanych tekstów zespołów punkowych, które eksperymentowały brzmieniowo już pod koniec lat '70, do komentarzy ostatnich koncertów, które odbyły się w Polsce. Autor, Andrzej Buda nie zniszczył swojej pracy budując niezrozumiałe czy wręcz błędne teorie, lecz niezwykle trafnie opisuje czyste fakty historyczne. Pierwsze płyty, rymy, muzykę. Wszystko ubarwione wywiadami z bardziej znanymi i liczącymi się zespołami sceny hiphop. Co prawda nie można powiedzieć, że jest to podręcznik hip-hopu, ale bez obaw można tą książkę nazwać kamieniem milowym, gdyż jest to pierwsza pozycja o tej tematyce. 

Zobacz też:
New Era Japan Book 2010

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza