czwartek, 19 czerwca 2014

APL315 / Wernisaż w Galerii V9

APL315, jeden z najlepszych artystów streetartowych w Polsce. Zapraszamy na wystawę ukraińskiego artysty APL 315, która zostanie otwarta już 20 czerwca w warszawskiej galerii V9. 


Twórczość APL 315 to przykład najbardziej progresywnych i radykalnych zjawisk jakie zachodzą na polu międzynarodowego graffiti. Artyści ze wschodu Europy zawsze byli czuli na różnego rodzaju anty-style, ingnorant-style i tym podobne aberracje estetyczno-warsztatowego kanonu graffiti, jednak mało kto potrafi tak twórczo i emocjonalnie wykorzystać potencjał tego wyzwolonego ulicznego języka, jak robi to APL. W jego malarstwie nie ma śladu dekoracyjności, a do liter które maluje na murach trudno odnieść termin "typografia". Prymitywistyczne maski, ochłapy alfabetu i bezkształtne plamy koloru - oto materia jego malarstwa.Najnowszy projekt który APL315 zamierza pokazać w Warszawie nosi tytuł "No Idea" i ma szczególny charakter na tle wcześniejszych wystaw i realizacja ukraińskiego mistrza. Znaczącą rolę odgrywa tu kontekst sytuacji politycznej na Ukrainie, która z jednej strony nie pozwala artyście pozostać obojętnym, a z drugiej nie pozostawia mu żadnego pola do działania.


Artysta szukając ucieczki przed traumą i twórczą blokadą zwraca się ku przeszłości. Inspiracją najnowszego cyklu prac są zdjęcia robione przez kilka ostatnich lat. Większość z nich nie przedstawia nic szczególnego: powstały od niechcenia i bez wyraźnego celu, dokumentują przypadkowe sytuacje, niedbale skadrowane wycinki codziennego życia. Ta bezideowość i wspomnienie o czasie beztroski mają stać się kluczem do ucieczki z własnej skołatanej głowy, pożywką nowego malarskiego eksperymentu.Wystawa "No Idea" to kolejna już prezentacja twórczości APL315 w Polsce. Jego poprzednia wystawa, którą prezentowaliśmy w galerii Viuro w 2009 roku, oraz mural, który zrealizował wtedy w ramach projektu UPDATES sprawiły, że zapamiętaliśmy go jako artystyczny wulkan i wesołego chuligana. Teraz mamy okazję zobaczyć artystę dojrzalszego, działającego wciąż na tym samym polu estetycznym, ale mierzącego się z ponurymi doświadczeniami polityczno-społecznymi.     

Zapraszamy na wernisaż:
Wernisaż – 20 czerwca godz. 19:00
Galeria V9
Ul. Hoża 9, Warszawa
Wystawa: 20 czerwca – 13 lipca

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza