czwartek, 11 lipca 2013

„Sierpniowe niebo. 63 dni chwały” w kinach od 13 września

Film fabularny opowiadający o Powstaniu Warszawskim pt.: „Sierpniowe niebo. 63 dni chwały” promowany będzie przez nową piosenkę popularnego rapera Bilona znanego z hip-hopowych formacji Molesta Ewenement i Hemp Gru zatytułowaną „Sierpniowe niebo”. Obecnie trwają pracę nad teledyskiem. Film w kinach już 13 września.


Maciej „Bilon” Bilka i Robert „Wilku” Darkowski to raperzy z popularnych zespołów hip-hopowych Molesta Ewenement i Hemp Gru, którzy wzięli udział w najnowszym filmie fabularnym o Powstaniu Warszawskim pt.: „Sierpniowe niebo. 63 dni chwały”. Obaj nie tylko zajęli się oprawą muzyczną całego przedsięwzięcia, ale spróbowali swoich sił jako aktorzy. W sieci można oglądać  pierwszy, niezwykle popularny teledysk Hemp Gru do utworu „63 dni chwały", wykorzystanego w filmie (ponad 2,5 miliona wyświetleń). Obecnie trwają pracę nad klipem do solowego projektu Bilona – tytułowego utworu „Sierpniowe niebo”. Reżyserii podjął się Jacek Kościuszko, który ma na swoim koncie pracę z takimi gwiazdami jak T.Love, Kazik i Kult, Agnieszka Chylińska, Abradab i Grzegorz Markowski.  Twórca ma spore doświadczenie w realizacji teledysków do filmowych piosenek. Kościuszko reżyserował do tej pory takie klipy, jak: „Układ zamknięty” Kultu, „My nadal (chcemy być sobą)” Abradaba i Grzegorza Markowskiego, czy „Ballada o Janku Wiśniewskim” Kazika. Teledysk Bilona do „Sierpniowego nieba”, dedykowany pamięci Powstańców Warszawskich,  już wkrótce pojawi się w sieci, a film trafi do kin  13 września.


„Sierpniowe niebo. 63 dni chwały” w kinach od 13 września

Zrealizowana w nowatorski sposób, wielowątkowa i poruszająca opowieść sięgająca czasów lata 1944 roku. „Sierpniowe niebo. 63 dni chwały” w reżyserii Irka Dobrowolskiego – zdobywcy 8 nagród na polskich i międzynarodowych festiwalach za głośnego „Portrecistę” – jest hołdem złożonym młodym Polakom walczącym w Powstaniu Warszawskim. W filmie, obok aktorów zawodowych, zagrali „Wilku” (Robert Darkowski) oraz „Bilon” (Maciej Bilka), raperzy znani z popularnych grup hip-hopowych Molesta Ewenement i Hemp Gru.

Pracownicy budowy znajdują w ruinach przedwojennej kamienicy ludzkie szczątki i pamiętnik z czasów Powstania Warszawskiego. Ukrywający się w piwnicy profesor opisał w nim pierwsze dni dramatycznej walki o Warszawę. 5 sierpnia 1944 roku młodziutka sanitariuszka Basia przeżywała pierwszą miłość do żołnierza AK – Staszka. Tego dnia młodzi warszawiacy z entuzjazmem budowali barykady, aby w chwilę później stanąć do nierównej walki ze świetnie uzbrojonymi mordercami z Waffen SS Dirlewanger.

W „Sierpniowym niebie” wykorzystano nieznane do tej pory materiały filmowe nakręcone w trakcie Powstania Warszawskiego, które z niespotykaną siłą oddają realizm walk na ulicach Warszawy.

Reżyser Irek Dobrowolski jest synem powstańca - Leszka Dobrowolskiego, pseudonim „Wrzos”, żołnierza Batalionu Gozdawa. Jedną z ról zagrał kolega „Wrzosa” z oddziału - Jerzy Romanowski, pseudonim „Drań”, zaś w rolach starych powstańców wystąpili prawdziwi uczestnicy Powstania Warszawskiego. „Sierpniowe niebo. 63 dni chwały” promować będą dwa utwory – tytułowy: „Sierpniowe niebo” w wykonaniu Bilona oraz „63 dni chwały” hip-hopowej grupy Hemp Gru z gościnnym udziałem Jurasa i Ras Luty. Klip do drugiego utworu obejrzano już blisko 2,5 miliona razy: http://www.youtube.com/watch?v=jdLPT8mt6VI 

Film pod opieką merytoryczną Muzeum Powstania Warszawskiego. Patronami „Sierpniowego nieba. 63 dni chwały” są Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej.

„Najlepszy film, jaki widziałem”gen. Janusz Brochwicz-Lewiński „Gryf”, żołnierz AK z Batalionu Parasol, legendarny obrońca Pałacyku Michla „Pod tym sierpniowym niebem, walcząc w drużynie Orląt na warszawskiej Starówce, mój ojciec wszedł w dojrzałość. Poszły w bój warszawskie dzieci – jak pisał w znanej piosence mój stryj. Kto dziś o nich pamięta? Gdzie jest dzisiaj tamto sierpniowe niebo? Kto dziś jest nosicielem tamtych, wzniosłych ideałów? Nowe elity, warszawska inteligencja, czy może dzieci ulicy słuchające hip-hopu, składające wieńce w miejscach pamięci, malujące na ścianach graffiti z symbolem Polski Walczącej?”Irek Dobrowolski, reżyser

Gatunek:  wojenny/ historyczny

Produkcja: Polska 2013

Reżyseria i scenariusz:  Irek Dobrowolski („Portrecista”)
Obsada:  Krzysztof Kolberger  („Popiełuszko. Wolność jest w nas”, „Katyń”, „Pan Tadeusz”), Anna Romantowska („Przesłuchanie”, „Solidarność, solidarność…”, „Skrzydlate świnie”), Emilian Kamiński („U Pana Boga w ogródku”, „Kariera Nikosia Dyzmy”), Anna Nehrebecka („Mój rower”, „Popiełuszko. Wolność jest w nas”, „Ziemia obiecana”), Aleksander Mikołajczak („Trick”, „Boisko bezdomnych”, „Plac zbawiciela”, „Symetria”), Łukasz Konopka („Rewers”), Stanisław Brejdygant („Drogówka”, „Lista Schindlera”),  Jerzy Nowak  („Lista Schindlera”, „Obława”, „Dzieci Ireny Sendlerowej”), Robert Darkowski, Maciej Bilka

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

2 komentarze: